PDA

Zobacz pełną wersję : Rodzaj rozgrywki

lanah
02-07-2012, 09:04
Witam,

na wstępie chciałbym zadać wam pytanie, czy jako gracz wolisz podążać ścieżką wyznaczoną przez "producenta" czy kształtować swoją drogę poprzez wybór jednej z np. trzech opcji? Drugie pytanko jest odnośnie grafiki ale tutaj to się troszkę rozpisze.
Mianowicie chodzi mi o trzy rodzaje grafiki, która występuje w grach:

1. Grafika aż kipi, wylewa się poza przeglądarkę :P ( dużo obrazków )
2. Umiarkowany styl, parę obrazków takich jak avatar itp. ( średnia prędkość gry )
3. Czysty schludny css ( kosmiczna prędkość )

oczywiście zakładając, że gra jest mega grywalna : )

pozdrawiam
L do A do N przez A do H

hobibit
02-07-2012, 09:37
Więc tak. To pytanie jest bardzo trudne.
Wiele gier rpg daje możliwość 'przejścia fabuły', czyli idziesz po ścieżce stworzonej przez autora i jesteś z tego zazwyczaj zadowolony bo fabuła świetnie pasuje do klimatu gry itd.
Jednak sprawa się komplikuje przy grach przez przeglądarkę (i ogólnie w grach mmo).
Tu wpis na moim blogu który wyjaśnia dlaczego: http://blog.alfateam.cal.pl/?p=12
Oczywiście jest to tylko moja opinia i nie naciskam na nikogo bo ta ścieżka jest wyjątkowo... dziwna i trudna.

Więc jeśli chodzi o fabułę to w grach mmo jestem przeciw fabule która nie jest przystosowana do mmo.

Jeśli chodzi o grafikę to chyba styl umiarkowany. Jak patrze na sam tekst to jest smutno, a jak muszę czekać pół godziny na wczytanie strony to mnie szlak trafia.

adamsky
03-07-2012, 10:04
To znaczy tak... jeśli chcesz tu zrobić "sondę wśród graczy" o tym co im się podoba, to złe forum wybrałeś. To nie jest forum dla graczy.

Tutaj możemy co najwyżej podyskutować o tym jak może być budowana fabuła i jakie to ma konsekwencje oraz jak dobierać rozwiązania graficzne w zależności od rodzaju gry.

Speedy
03-07-2012, 19:42
To może ja powiem coś na temat grafiki.

Myślę że każda gra potrzebuje grafiki, są gracze którzy rejestrują się w grze, dlatego że ma po prostu ładną grafikę, to coś co przyciąga głównie dzieci,
druga grupa graczy to Ci którzy rejestrują się bo albo interesuje ich "treść" gry, albo bo kolega mówi ze fajna i razem założą sojusz. Stawiajmy na tą drugą grupą Oni są bardziej żywotni w takich grach, więc stawiajmy na "fabułę", niż na grafikę.

Teraz druga sprawa gracz musi mieć możliwość wyboru stylu:
1. gracze mobilni wolą css, są gracze którzy mają ograniczony transfer
2. gracze o szybkich stałych łączach (większość) im jest bez różnicy, więc kierują się "gustem".

Więc jeśli już zrobisz super grafikę pamiętaj, że nie każdy ją chce.

unix89
04-07-2012, 09:12
Adamsky, tutaj niektórzy też grają w gry, więc mogą się wypowiedzieć.

A wracając do głównego pytania, to wg mnie najlepiej znaleźć złoty środek.
1. Grafika aż kipi - jak to mawiają "co za dużo to nie zdrowo"; może pierwsze wrażenie zrobi, ale później użytkowanie w przypadku nadmiaru grafiki może być uciążliwe.
2. Umiarkowany styl - wg mnie w sam raz; trochę grafiki, która zrobi grę milszą dla oka, a gra szybciej działa
3. Czysty schludny css - jeśli będzie ciekawie zrobiony, to ok, ale brak grafiki da się odczuć, ponieważ tutaj czynnikiem przyciągającym graczy musi być sama fabułą, a w powyższych punktach do swojej gry można przyciągnąć graczy dodatkowo ciekawie zaprojektowaną grafiką.

W przypadku urządzeń mobilnych najlepiej utworzyć specjalny styl, który pomijając szybsze załadowanie gry, na urządzeniu, gdzie internetu nie mamy zabójczo szybkiego, to nawigacja w pełnej wersji stylu na urządzeniach mobilnych może czasem stanowić problem.

lanah
05-07-2012, 08:31
Hobibit - dzięki
adamsky - nic nie wnosi do tematu, spam bot : )
speedy - dziękuje
unix89 - też dzięki

tyle chciałem wiedzieć odnośnie grafiki oraz "fabuły" bo nie o to dokładnie chodzi, bo fabuły jako takiej nie będzie.

adamsky
05-07-2012, 11:03
To pospamuje jeszcze...

Co do grafiki to odradzam totalną ascezę, bo żeby gracz się wciągnął, to musi się najpierw zarejestrować i chwilę pograć. Ludzie lubią rzeczy ładne i nic na to nie poradzimy - grafika pomaga ściągać graczy. Co do szybkości działania, to nie popadałbym w paranoję, bo komputery raczej dobrze radą sobie z wyświetlaniem grafiki, a przeglądarki cache'ują dane. Jeśli się nie przegina, nie wsadza jakiś animacyjek, nie robi sztucznych fade-in i fade-out, to problemu być nie nie powinno.

Ile tej grafiki ma być to zależy od typu rozgrywki i tego w jakich graczy celujemy. Casuale którzy logują się raz dziennie żeby posadzić marchewkę będą oczekiwali więcej, hardkorowy gracz który 6 czy 8 godzin dziennie expi i farmi będzie raczej stawiał na ergonomię i niepotrzebne fajerwerki graficzne będą go wkurzać. Na przykład po wprowadzeniu bogatej grafiki w wersji 4 Traviana prawie cały mój sojusz przestał grać i większość podawała powody w stylu "to jest teraz takie kolorowe, że mi się odechciewa".

Ja na przykład nie gram w gry z rozbudowaną grafiką z prostego powodu: często klikam sobie w ramach małej przerwy w pracy i jak mi gra wyświetla jakiegoś rycerzyka na pół ekranu, to od razu jest to podejrzane. Dobrym patentem jest opcja wyłączania tła i zbędnych efektów graficznych. Na początku gracz dostaje wersję która jest ładna, a jak tłucze w grę godzinami, to może ją zamienić na wersję mniej ładną, ale za to lżejszą (tak czy inaczej po 10, 20 czy 100 godzinach grania praktycznie przestajesz "widzieć" te grafiki, bo interesuje cię głównie treść).

Sztywnych fabuł w amatorskich grach raczej nie lubię. Zazwyczaj to jest jakiś zlepek powszechnie znanych gier, filmów czy książek, dość nieudolnie poskładany w całość.
Kolejny problem jest taki, że browserówka nie powinna być "na raz". Twórcy gier pudełkowych mogą sobie pozwolić na grę gdzie linia fabularna kończy się po kilku godzinach, bo płacisz im kupując pudełko / download. Browserówka żeby się utrzymać musi angażować gracza przynajmniej na kilka miesięcy.

krokodile1
03-07-2013, 14:30
Jesli fabuła mnie wciągnie to sikam na grafę :) A odpowiadając na pytanie to wolę dokonywać wyborów niźli iśc po nitce do kłębka