PDA

Zobacz pełną wersję : Przyszłość gier przeglądarkowych

Hastro
25-12-2013, 01:22
Witam. Otóż jakiś czas temu zainteresowałem się programowaniem (wcześniej bawiłem się w HTML już dłuższy czas), dlatego na pierwszy rzut oka postanowiłem wziąć język PHP. Dodam, że mam wizję na własną grę, tylko brakuje mi wiedzy, a jak wiadomo jedno bez drugiego nie ma sensu. Napiszę, że to będzie gra 2D, tak, aby nie dotykała mnie fizyka, jednak nie chcę aby była to gra tekstowa. Nie będę Was dłużej zanudzał jakie to mam pomysły, bo tego pewnie jako programiści macie dość od takich żółtodziobów. Zapytam wprost, czy opłaca się jeszcze uczyć tego języka? Czy może coś konkretniejszego, tak, abym w przyszłości mógł zrealizować swój plan i możliwe, że czerpać zyski? Nauka sama w sobie sprawia mi przyjemność, tylko muszę jakoś się wybić, dlatego byłbym wdzięczny za szczerą odpowiedź. Tekstowe gry to przeszłość, a może byłoby coś lepszego aby w przyszłości napisać graficznie prostą, 2d, grę przeglądarkową. Z góry dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Pozdrawiam,
Hubert

karer
25-12-2013, 14:00
Proponuje uczyc sie albo php albo javascriptu. To drugie ma wielki potencjal na urzadzenia mobilne wlasnie w kwestii 2D i interfejsu

Hastro
25-12-2013, 14:37
Nie lepiej już zacząć uczyć się C++ aby w przyszłości móc napisać jakiś silnik? Dzięki za odpowiedź, ale poczytam jeszcze opinii innych.

daniel1302
25-12-2013, 15:20
Prawda jest taka, że czego nie zaczniesz się uczyć będzie lepiej niż jak byś miał siedzieć i nic nie robić. Oczywiście wszystko zależy co chciałbyś zrobić. Jeśli chcesz pisać gry, aplikacje przeglądarkowe to zacznij od PHP, JS, MYSQL bo jest o tym najwięcej w internecie w polskim języku, pozostaje jeszcze R&R(http://rubyonrails.pl/), albo język który ma bardzo wielki potencjał i rozwija się bardzo dynamicznie mam na myśli Javę.

Jeśli chcesz np pisać aplikacje gry desktopowe to C++ jest dobrym rozwiązaniem ale nie jest najlepszym. C++ traci swoją popularność na rzecz innych bardziej przenośnych oraz bardziej intuicyjnych platform min C#, Java.
Pisanie silnika gier dla celów komercyjnych nie ma raczej sensu bo obecne silniki gier są tak skomplikowane oraz wykonują takie operacje, że nawet sami autorzy nie zawsze wiedzą co napisali gdy po kilku tygodniach muszą edytować kod.

Jednak dobrze jest ogarnąć i poznać podstawy silników gier.

Chyba, że masz pomysł na innowacyjny silnik albo jakiś moduł do silnika to jak najbardziej bo teraz to nie wiadomo co się sprzeda bo czasem Total shit ma lepsze recenzje od super produkcji.

Moim zdaniem nie ma co się pchać w języki które nie mają przyszłości. Dobrze poznać jest jego podstawy, mechanizmy działań itp ale trzeba iść z biegiem czasu(Ja np nie żałuję, ze poznałem w szkole Assemblera czy C) ale w assemblerze nie pisałbym jeśli miałbym do wyboru C czy np Javę. To samo jeśli miałbym do wyboru C czy C# to wybrałbym C#. Ale nie wszystko co napiszesz w C napiszesz w C# choć języki mają wspólne korzenie.

damianostre
25-12-2013, 18:15
Według mnie gry tekstowe będą miały swoje miejsce w przyszłości podobnie jak gry 2d.

Jeśli chodzi o 2d w przeglądarce to chyba najlepszą opcją jest równoległa nauka javascript ( jako języka po stronie przeglądarki ) oraz jakiegoś języka, w którym będzie napisany serwer gry.
Tutaj w php bym się nie pakował, a wybierałbym między Java i C#, czyli językami silnie typowanymi, szybkimi i kompilowanymi, czyli to co misie lubią najbardziej, Są to języki trochę wyższego poziomu niż
C++, więc radość z programowania będzie na pewno większa :) Jeśli początkowe koszty związane z kupnem serwera itd. mają dla ciebie znaczenie to Java będzie lepszym wyborem,bo niestety C# wymaga Windowsa.

Hastro
25-12-2013, 20:10
Dziękuję bardzo panowie. Takich odpowiedzi oczekiwałem :) Chyba zastanowię się nad Javą, teraz trzeba tylko szukać dobrej książki i można zacząć naukę.

Azides
25-12-2013, 22:00
Po stronie serwera też możesz pisać w javascript (node.js).

adamsky
27-12-2013, 20:09
Jeśli dopiero zaczynasz się uczyć, to dojście do odpowiedniego poziomu zajmie ci minimum kilka lat. W tym czasie pojawią się pewnie jakieś nowe technologie, coś się pozmienia na rynku gier, a swój pomysł na grę zdążysz ze dwa razy zaorać i wymyślić na nowo. Dlatego teraz po prostu ucz się programować, a za te kilka lat jak już opanujesz temat, to pomyślisz nad konkretnymi rozwiązaniami pod kątem konkretnej gry.

Jeśli myślisz o tym przyszłościowo, to c# lub java będą lepszym wyborem niż php. Oczywiście sporo gier zrobiono w php i też się da, na pewno prościej w tym wystartować. JavaScript prawie na pewno się przyda. Zainteresuj się też bazami danych i to tak na serio (wbrew temu co niektórzy sądzą nie chodzi tu tylko o opanowanie składni SQLa).