PDA

Zobacz pełną wersję : Gra dla osób niepełnosprawnych

jenkins
19-04-2014, 02:42
Ciekawy jestem jak widzicie grę dla osób niepełnosprawnych konkretniej dla osób niewidomych lub niedowidzących. Załóżmy prostą grę, której akcja toczy się w świecie fantasy. Nie mówię tutaj o rozbudowanym rpg, raczej o historii, na którą gracz ma pewien większy bądź mniejszy wpływ.

Kiedyś dawno temu, były takie gierki jak mudy, istniało też coś takiego jak mudy jednoosobowe, nie pamiętam jak dokładnie te gry były nazywane, w każdym bądź razie gra przedstawiała pewną sytuację, a gracz podejmował decyzję.

Z mojej strony zdecydowanie takie gry muszą posiadać doskonałe udźwiękowienie, to oczywiste. Jedna osoba, lektor, czytający opisy miejsc/sytuacji/zdarzeń zanudziłby gracza na śmierć.

Jak wyobrażacie sobie interfejs takiej gry, współpracę graczy, oraz samą rozgrywkę?

Pytam z czystej ciekawości.

Zabusiaaa
19-04-2014, 04:13
Skoro niewidza to pozostaje mowa oraz sluch. Kiedys mialem taki projekt w szkole zeby zrobic gre dla niepelnosprawnych i tam musielismy losowac 'kategorie niepelnosprawnosci' takie jak 'niewidomi', 'glusi'... Ja trafilem na niewidomych i zrobilem prosta gre fantasy, w stylu takich jak za dawnych czasow, mam na mysli prosta gre textowa w konsoli z tym ze ja uzylem zrobilem to w platformie .NET i uzylem ich technologi do rozpoznawania glosu, przez co tekst byl czytany jaki rozpoznawal komendy typu 'skrec w lewo' czy 'atakuj'. Moj kolega tez robil gre dla niewidomych, ale przebil mnie bez problem, gdyz zrobil gre planszowa. :)

jenkins
20-04-2014, 13:08
Aż wstyd się przyznać ale nie pomyślałem nawet o sterowaniu głosowym. Cały czas kombinowałem z klawiaturą.

Ciekawy jestem czy tutejsi twórcy gier stosują jakieś ułatwienia dostępu dla takich osób?

baxtek
04-05-2014, 12:01
Na klawiaturze też to można fajnie rozwiązać. Zerknij np. na grę: 1812:Serce Zimy :)

GWiel
05-05-2014, 12:23
No własnie, przykre to jest że osoby niewidzące nie mogą poznać świata gier. Klawiatura jak najbardziej powinna być dostosowana, może jakaś "Skrócona" wersja?

Zabusiaaa
05-05-2014, 14:36
Dlaczego tak bardzo Wam zalezy na klawiaturze?

jenkins
05-05-2014, 15:14
A dlaczego nie? Skoro są klawiatury dla osób niewidzących to dlaczego jej nie wspierać?

Zabusiaaa
05-05-2014, 15:32
A dlaczego nie? Skoro są klawiatury dla osób niewidzących to dlaczego jej nie wspierać?
To jest glupie.

jenkins
05-05-2014, 15:56
To jest glupie.

Faktycznie, świetny argument...

Zabusiaaa
05-05-2014, 18:27
Najlepszy argument jaki istnieje, a wiec klawiatura jako input, a output? Glosniki? No niech beda glosniki, a pomysleliscie ile czasu straca na nauke obslugi komend? Pomysl nie praktyczny chyba, ze stworzysz specjalna klawiature ktora ma max 10 button'ow, ale i tak pomysl nie praktyczny.

jenkins
05-05-2014, 19:30
A z ilu klawiszy korzystasz grając w jakąś grę komputerową? Wszystkich? Bo jakoś nie wydaje mi się. Ile czasu tracisz na naukę obsługi gry? Uczysz się jej cholera wie jak długo? Jedyny dość poważny mankament to, że osoby niepełnosprawne muszą słuchać co się stało po naciśnięciu ale tego nie przeskoczysz. Także twoje, 'to jest głupie' jest śmieszne.

Zabusiaaa
05-05-2014, 21:08
A z ilu klawiszy korzystasz grając w jakąś grę komputerową? Wszystkich? Bo jakoś nie wydaje mi się.
Zalezy od gry.

Ile czasu tracisz na naukę obsługi gry? Uczysz się jej cholera wie jak długo?
Zalezy od gry.

Jedyny dość poważny mankament to, że osoby niepełnosprawne muszą słuchać co się stało po naciśnięciu ale tego nie przeskoczysz.
Masz racje.

Także twoje, 'to jest głupie' jest śmieszne.
Korzystanie z calej klawiatury to glupota, lepiej zrobic juz gamepad'a dla nich niz klawiature, policz ile klawiszy klawiatura ma i zastanow sie ile czasu osoba niewidoma spedzi zeby znalezc odpowiedzni klawisz.

jenkins
06-05-2014, 17:20
Osoby niewidome mają dostęp do specjalnej klawiatury ew. można użyć dolnej linii przycisków tj. crtl, alt, spacja, shift itd.

Adammo
20-05-2014, 16:03
świetny pomysł. Kiedyś były gry tekstowe .. .za czasów spectrum myślę , że gra, w której komputer do nas mówi i informuje o tym co spotykamy byłaby super