Jak zrobić grę? - Wymagania
Forum MMO - Tworzenie gier via www i MMO
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2

Wątek: Jak zrobić grę? - Wymagania

1. Dołączył: Sep 2007
    Pobieralnia
    19
    Dodane pliki
    47
    Thumbs Up/W dół
    Otrzymane: 16/6
    Dane: 14/0
    Siła reputacji: 10

Jak zrobić grę? - Wymagania

O czym ta część poradnika?
    Tytułując tą część poradnika “Wymagania” nie miałem na myśli wymagań sprzętowych serwera, na którym będziemy stawiali swoją grę. Chodziło mi bardziej o wymagania, które powinien spełnić przyszły twórca, czyli m.in. umiejętności programistyczne, graficzne, czy też z zupełnie innej dziedziny umiejętność zarządzania pracą swoją, jak i grupy osób co może się przydać w czasie późniejszym, gdy, np. nasza gra stanie się na tyle popularna, że sami nie będziemy nadążać z wprowadzaniem kolejnych zmian, obsługą zgłoszeń od graczy, czy kontrolowaniem przebiegu gry.

Mam pomysł na grę. Co dalej?
    Zazwyczaj chęć zrobienia gry rozpoczyna się od pomysłu. Niestety jeśli nasz pomysł ogranicza się do stwierdzenia: “Zrobię grę o kosmosie, gdzie będą walczyły statki”, czy “Zrobię grę jak Plemiona” to powinieneś zrezygnować z tworzenia gry. Dlaczego? Po pierwsze takie gry już są i jeśli nie masz innowacyjnego pomysłu w tej tematyce to nie opłaca się tworzyć kolejnej identycznej gry (chyba, że chcesz pograć ze znajomymi). Po drugie, to tak naprawdę nie masz pomysłu, brakuje Ci konkretów, np. “Stworzę grę, w której gracz będzie rozwijał cywilizację Starożytnego Egiptu, zrobię podział na niewolników, armię, kapłanów, gracze wraz z sojuszami będą toczyły wojny o to, który sojusz(miasto) zdobędzie władzę i będzie mogło wyznaczyć Faraona, co będzie się wiązało z profitami...itd”.

Mój pomysł jest dobry. Co Dalej?
    Jeśli masz pomysł, którego nie odrzuciłeś po przeczytaniu powyższego akapitu to teraz pora zastanowić się co umiesz i czym chcesz się zająć podczas tworzenia gry. Przychodzi mi do głowy kilka możliwych zestawień stąd poniższe podpunkty.

• Nie umiem i nie chcę umieć programować:

W tym przypadku pozostają Ci dwie opcje:
    a) Pobrać, lub kupić jeden z gotowych silników: http://forum.gammo.pl/forumdisplay.php/4-Silniki-gier-via-www-i-via-client . Czego jednak nie polecam.
    b) Sięgnąć do swojej kieszeni i wyciągnąć zaskórniaki, a nawet sporo zaskórniaków, gdyż napisanie skryptu rozbudowanej gry do najtańszych przyjemności nie należy.

• Nie umiem ale chcę umieć programować:

Na początek powinieneś swój pomysł zapisać i odłożyć na jakiś czas, aż opanujesz umiejętność programowania. A czego powinieneś się nauczyć? Na początek polecam od podstaw HTML’a i CSS’a. Potem jednego z języków: PHP, ASP, JSP, lub innego, który w głównej mierze posłuży Ci do pisania Twojej gry. Przydane linki znajdziesz tutaj: http://forum.gammo.pl/showthread.php/13207-PHP-Przydatne-linki-Kursy-itp

• Umiem trochę programować.

W tym przypadku sam musisz określić co umiesz a czego nie, ewentualne braki uzupełnić, np. podczas planowania i projektowania gry, zgodnie z tym co wg planu Ci się przyda, a czego jeszcze nie potrafisz

• Jestem programistą od rana do rana kodzę Click here to enlarge

Teraz zostało Ci tylko usiąść rozpisać swój pomysł dokładnie, zaprojektować strukturę gry i zacząć pisać.

Powyżej poruszyłem tylko przypadki kiedy chcesz samemu pracować nad grą. W każdym z nich przyda Ci się, oczywiście jeśli nie potrafisz tworzyć grafiki, osoba, która ją będzie dla Ciebie robiła. Często pojawiają się również tematy typu: “Poszukuję kogoś, kto ze mną zrobi grę”. Jeśli odrzuciłeś pierwszy punkt powyżej i chcesz samemu pisać grę, na początku odradzam szukanie kogoś w ten sposób, gdyż nie mając nic ciężko będzie Ci przyciągnąć kogoś konkretnego do swojego projektu. Zatem najlepiej na początku zrobić coś samemu, a dopiero potem poszukiwać ludzi do pomocy(o tym w jednej z kolejnych części).

Na zakończenie
    Powyżej z grubsza opisałem problemy, które można napotkać, gdy chcemy zacząć pisać swoją grę. Zapraszam do dyskusji i wypowiadania się w tym temacie. Jeśli, gdzieś napisałem głupotę to wybaczcie i poprawcie Click here to enlarge

Następna część (wkrótce)
    Planowanie gry

0 Nie wolno! Nie wolno!

2. Zarejestrowany
    Pobieralnia
    0
    Dodane pliki
    0
    Thumbs Up/W dół
    Otrzymane: 30/0
    Dane: 7/0
    Siła reputacji: 60

Ja bym się do tego zabierał inaczej. Zacząłbym od zrobienia listy tego co jest potrzebne. Bardzo ogólnie dzielę to na 5 głównych punktów:
    1. Pomysł na grę oraz projekt gry.
    2. Zaplecze informatyczne potrzebne do stworzenia kodu.
    3. Zaplecze graficzne do stworzenia layoutu. Zaprojektowanie interfejsu.
    4. Gracze, czyli marketing, budowanie społeczności, zapewnienie supportu.
    5. Kwestie formalne. Umowy, rozliczenia, podatki.
    Oczywiście szczegóły będą się różnić w zależności od tego co planujemy zrobić - każdy powinien przygotować własną listę tego co będzie potrzebne.

Dalej wszystko sprowadza się do tego, żeby być w stanie spełnić te punkty. Jeśli nie jesteśmy w stanie zrobić tego samemu (gorąco odradzam robienie takiego projektu w pojedynkę), to trzeba poszukać ludzi którzy pomogą nam wypełnić wszystkie luki. Jeśli odhaczymy wszystkie te punkty, to można powiedzieć że spełniamy wymagania. Oczywiście wiadomo, że na tym etapie nie będziemy planować szczegółów kampanii reklamowej, ale dobrze mieć świadomość że takie problemy nas czekają i przynajmniej wstępny plan jak się z tym zmierzyć.

Absolutnie nie zgadzam się z tym, że to się musi zacząć od dobrego pomysłu i jeśli pomysłu nie masz, to nie ma sensu brnąć dalej. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby inicjatorem projektu był na przykład zdolny programista, który dopiero znajdzie sobie kogoś kto zajmie się projektowaniem.

Przestrzegam przed podejściem które często widzę na forach, gdzie ludzie skupiają się prawie wyłącznie na stronie programistycznej. Często problem stworzenia gry ktoś sprowadza do napisania kodu, a resztę kwituje zdaniami w stylu "każdy ma jakieś pomysły", "z graczami nie będzie problemu, zamieści się info ma forach to przyjdą", itp. To tak nie działa. Na każdy projekt który wypalił przypada cała masa takich które przepadły. Trzeba pamiętać, że internet jest pełen znakomitych gier, z którymi musimy konkurować.

0 Nie wolno! Nie wolno!
    www.MechHero.com
    TAKTYKA - STRATEGIA - LOGISTYKA

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:

Tagi dla tego wątku

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów