[PORADNIK] Umiejętności programistyczne potrzebne do napisania gry via www - Strona 2
Forum MMO - Tworzenie gier via www i MMO
Strona 2 z 6 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 55

Wątek: [PORADNIK] Umiejętności programistyczne potrzebne do napisania gry via www

1. Zarejestrowany
    Pobieralnia
    0
    Dodane pliki
    0
    Thumbs Up/W dół
    Otrzymane: 20/5
    Dane: 5/4
    Siła reputacji: 24

[PORADNIK] Umiejętności programistyczne potrzebne do napisania gry via www

Szanowni koledzy i koleżanki,
    chciałbym się podzielić z Wami swoją wiedzą jaką zdobyłem po wielu latach nauki. Tak jak wy zawsze marzyłem o pisaniu swoich gier via www, ale z czasem okazało się, że to nie wystarczy przeczytać jedną książkę lub przebrnąć przez kurs internetowy i już. Do tego potrzebne są godziny praktyki i błędów, poprawiania kodu i wymyślania nowych szybszych metod.

Wpiszę teraz kolejność nauki, oczywiście można ją troszkę nagiąć (pod każdym tematem dodaję czego powinno się nauczyć).

1. HTML/CSS - w wielu wątkach poruszana jest kwestia html'a, css'a oraz xhtml'a. Różnica między xhtml i html to tak naprawdę pewne standardy jakie trzeba stosować podczas pisania kodu. X oznacza XML.
    Teoretycznie nie trzeba znać html'a i css'a, ponieważ kod źródłowy wykonawczy oddziela się od kodu związanego z wizualizacją strony. Wspomniany HTML i CSS znają bardzo często graficy, którzy zajmują się cięciem layoutu na gotową stronę. Ważne jest trzymanie standardów W3C - wpływa to na działanie strony, pozycjonowanie i ogólną opinię użytkowników Click here to enlarge Z drugiej strony nie znam programisty, który nie zna HTML'a.

Podsumowanie (czego trzeba się nauczyć):
    - (x)HTML
    - CSS

2. MySQL - nie będę odpowiadał na pytanie "czemu MySQL, a nie coś innego" bo takich pytań było milion. Pewnie też zapytacie się czemu zaczynam opisywanie od MySQL'a a nie od PHP? Tak naprawdę powinno nauczyć się podstaw PHP, poćwiczyć trochę i nauczyć się MySQL'a, ale ja opisując PHP od razu podam przykłady do których potrzebna jest znajomość MySQL'a. Nauka wydaje się prosta, ale tylko dla podstawowego zastosowania, a nie dla gier. Oczywiście uczymy się SELECT, UPDATE, INSERT i DELETE, a kreatywniejsi uczą się też CREATE Click here to enlarge Mimo to do pełni możliwości trzeba nauczyć się o wiele więcej. Przykładowo zapytania zaawansowane, takie w których pobieracie dane o produkcie i z 5 innych tabel dodatkowe dane o autorze, ilości sztuk, oraz obrazku jaki ma być przypisany do tego.

5 tabel!!!! Ki czort!?!?!?!?!
    TAK! 5 tabel, ponieważ zgodnie z relacyjnością baz danych i UML'em nie wrzuca się wszystkiego do jednego wora.

O kurcze! Drugi punkt a tutaj już tyle do nauki... ale bez tego nie napiszecie nawet prostego sklepu internetowego, a nawet bardziej zaawansowanej strony. Albo inaczej - napiszecie, ale w żadnej porządnej firmie was nie zatrudnią.

Podsumowanie:
    - składnia zapytań SQL (poziom zaawansowany)
    - MySQL (obsługa)
    - relacyjność baz danych

3. PHP - czemu PHP, a nie ASP? Po pierwsze cena, która już dziś nie robi aż takich problemów, a po drugie dla PHP jest milion razy więcej poradników, tutoriali etc. W dodatku ASP jest firmy Microsoft i to dla wielu chyba największa jego wada Click here to enlarge
    W PHP zaczynamy oczywiście od podstaw, a później przechodzimy do programowania obiektowego i wzorców projektowych, które zrozumiecie po zapoznaniu się z UML'em. Tak naprawdę nauka PHP to lata praktyki i stawiania sobie wyzwań. Jakich? Pierwszy program jaki napisałem to system newsów z paginacją (stronicowaniem). Osobiście proponuję:
    - pisanie samemu funkcji, które istnieją już w PHP np.: strtoupper(), explode(), implode() oraz wiele innych
    - pisanie prostych programów: stronicowanie, system newsów oparty na MySQL, odczytywanie plików INI itp.
    - pisanie zaawansowanych programów: parser szablonów, wielojęzyczność ...
    - pisanie stron: zarządzanie dokumentami, sklep internetowy, CMS

Oczywiście dobrze jest każdy z powyższych przykładów napisać z użyciem OOP (programowanie obiektowe) oraz wzorców projektowych tj. Singleton.

Podsumowanie:
    - PHP
    - OOP
    - wzorce projektowe

4. JavaScript i jego biblioteki oraz AJAX - kolejne spore zagadnienie. Teraz ja wrzuciłem wszystko do jednego worka, ale wszystko co tutaj widzicie jest ze sobą powiązane. JavaScript to, że tak to ujmę, najbardziej pierwotna postać programowania skryptowego (dziwnie to brzmi). Polecam kurs W3C schoo żeby poznać JS. Po zrozumieniu działania i poznaniu podstaw można przejść na jQuery, który bardzo przyspiesza działanie i posiada funkcje ułatwiające uruchamianie AJAX'a. Jednocześnie dobrze jest nauczyć się JSON'a.
    Ciekawostka: setInterval() z JS to funkcja używana do tworzenia poruszania się postaci po świecie.

WAŻNE!
    JavaScript i Java mają tyle samo wspólnego co cześć nazwy.

Podsumowanie:
    - JavaScript (zrozumieć działanie i nauczyć się podstaw)
    - AJAX (głównie poczytać o tym - warto zobaczyć jak wygląda kod odpowiedzialny za funkcjonowanie w postaci pierwotnej i porównać go do metody stosowanej w jQuery $.ajax())
    - jQuery
    - dodatkowo można pobawić się innymi bibliotekami jak backbone.js czy underscore.js

Powiem wam, że tyle czasu to piszę, że już sam się pogubiłem co mam dalej wam poradzić. Zdaje mi się, że napisałem już wszystko. Jeżeli czegoś nie rozumiecie lub macie jakieś pytania to piszcie pod tematem. Będę stopniowo rozwijał temat i usuwał błędy - o ile są. Pod spodem zamieszczam jeszcze inne informacje związane z programowaniem.

Dodatkowo:
    - UML (nie wiedziałem gdzie to umieścić, ale bez tego będziemy pisać w sposób nieschludny, obciążając serwery i wiele innych. Co to UML? Poczytajcie na wikipedii)
    - Framework (nie jest to konieczność, ale w wielu firmach i przy pracach grupowych to ułatwia)
    - Git lub SVN

Mam nadzieję, że administracja forum doceni moje starania i wrzuci to jako jeden z tematów przyklejonych.

0 Nie wolno! Nie wolno!

2. Zarejestrowany
    Pobieralnia
    1
    Dodane pliki
    0
    Thumbs Up/W dół
    Otrzymane: 19/0
    Dane: 81/16
    Siła reputacji: 91

Odp: [PORADNIK] Umiejętności programistyczne potrzebne do napisania gry via www

Tak czy inaczej ten temat nie jest po to, żeby udowadniać co autor umie lub nie umie i jak dużą wiedzę i wydajny kod pisze. Nieważne czy pisze obiektowo, strukturalnie, z użyciem singletonów czy bez.

Chodzi o podstawowe rzeczy, które trzeba ogarnąć, żeby móc zrobić grę via www - czy pierwszy post to zawiera? Tak - więc nie ma co się czepiać na siłę.
    Ktokolwiek tu wejdzie i przeczyta pierwszy post - będzie wiedział czego musi się nauczyć.

0 Nie wolno! Nie wolno!
    Nie można żyć samym życiem.

3. Zarejestrowany
    Pobieralnia
    0
    Dodane pliki
    0
    Thumbs Up/W dół
    Otrzymane: 30/0
    Dane: 7/0
    Siła reputacji: 59

Ktokolwiek tu wejdzie i przeczyta pierwszy post - będzie wiedział czego musi się nauczyć.
    No właśnie... Jeśli ktoś tego nie wie, to najprawdopodobniej nie po drodze mu z informatyką. Sam nie jestem programistą, ale wiem to wszystko (i sporo ponad), bo trudno tego nie wiedzieć jeśli się ma jakikolwiek związek z tematem.

Na serio wierzycie że kompletnie zielone osoby dzięki takim poradnikom mają szansę dojść do takiego poziomu żeby zrobić grę?

0 Nie wolno! Nie wolno!
    www.MechHero.com
    TAKTYKA - STRATEGIA - LOGISTYKA

4. Zarejestrowany
    Pobieralnia
    1
    Dodane pliki
    0
    Thumbs Up/W dół
    Otrzymane: 19/0
    Dane: 81/16
    Siła reputacji: 91

Widocznie to nie jest temat pisany pod Ciebie.

Jeżeli chodzi o wartość merytoryczną, to słabo. Po przeczytaniu tego nie wiem co to jest HTML, CSS, PHP, AJAX, JAVASCRIPT. Nawet nie wiem do czego służy HTML, bo pierwszy post tego nie ujął. Przeciętny Kowalski będzie musiał sobie wygooglać każdą rzecz z osobna - i tak by musiał, jednak temat mógłby zawierać chociaż definicje czy coś. Kolejność mogłaby być inna, bo SQL nie ma co się uczyć bez znajomości PHP, wiec krok 2 z 3 można zamienić.

Nie, nie sądzę, żeby ten temat był bardzo pomocny, jednak temat to
    'Umiejętności potrzebne do napisania gry via www'
    a nie
    'Jak napisać grę via www?'

; )

0 Nie wolno! Nie wolno!
    Nie można żyć samym życiem.

5. Zarejestrowany
    Pobieralnia
    0
    Dodane pliki
    0
    Thumbs Up/W dół
    Otrzymane: 20/5
    Dane: 5/4
    Siła reputacji: 24

Drikam dziękuję za to, że jako jedyny patrzysz na temat obiektywnie, a nie pod kątem "co ja bym zrobił".

Co do tematu to jak dostanę możliwość edycji to tak to pozmieniam by ostateczna wersja odpowiadała każdemu. Dostanę taką możliwość? Lub prześle Ci zmienioną treść i ją podmienisz?

A wracając do pracy to sam się godziłem na takie warunki jak opisuje umowa. Wejdź na stronę zleceniodawcy i sprawdź jakie gry na tym silniku postawił.

0 Nie wolno! Nie wolno!

6. Zarejestrowany
    Pobieralnia
    3
    Dodane pliki
    0
    Thumbs Up/W dół
    Otrzymane: 0/0
    Dane: 0/0
    Siła reputacji: 0

Witam. Czy koledzy mogą polecić jaką konkretną literaturę z której mógłbym korzystać.Książa pod ręką jest o wiele lepsza niż przeszukiwanie internetu w celu rozwiązania problemy. Na rynku jest wiele publikacji ale która jest na tyle dobrze napisania, że warto ją kupić?

0 Nie wolno! Nie wolno!
    Ostatnio edytowane przez Mario ; 16-01-2014 o 08:15

7. Zarejestrowany
    Pobieralnia
    0
    Dodane pliki
    0
    Thumbs Up/W dół
    Otrzymane: 23/0
    Dane: 2/0
    Siła reputacji: 20

W żadnej książce nie będziesz miał opisane jak zrobić jakąś super grę tylko jakieś podstawowe proste przykłady (kółko i krzyżyk, memo, jakiś labirynt czy pinbalo-podobne rzeczy żadnych konkretów) które zostawiają wielki niedosyt.

Naucz się podstaw programowania potem, obiektówka i poszukaj jak rozwiązać dany problem albo sam coś wymyśl bo na książkach nie ma co tutaj polegać.

0 Nie wolno! Nie wolno!

8. Zarejestrowany
    Pobieralnia
    0
    Dodane pliki
    0
    Thumbs Up/W dół
    Dane: 1/0

polecam świetny serwis: http://www.w3schools.com/

zawiera dobre tutoriale HTML, CSS, PHP, JavaScript, JQuery, XML ...
    oraz spis koment, metod, itd. dla każdego języka.

niestety w języku angielskim, ale bardzo prosto sformułowany
    bez wyszukanego słownictwa (pomocny jest tłumacz strony by google Click here to enlarge

0 Nie wolno! Nie wolno!

9. Zarejestrowany
    Pobieralnia
    0
    Dodane pliki
    0
    Thumbs Up/W dół

polecam: www.w3schools.com

zawiera tutorial'e do wszystkich podanych tu języków programowania

nie nauczy cię napisania gry ale świetny do nauki podstaw które się wykorzystuje później

0 Nie wolno! Nie wolno!

10. Zarejestrowany
    Pobieralnia
    3
    Dodane pliki
    0
    Thumbs Up/W dół
    Dane: 0/0

Nie szukałem gotowców bo takich nie ma. W mojej bibliotece mam CSS według Erica Meyera a dzisiaj znalazłem "HTML5. Tworzenie gier" Z tego co widzę to dość ciekawa produkcja. Co do internetu to wiadomo jest wszystko ale szukałem czegoś w formie pisemnej. Dzięki za odp. Zobaczymy co z tego wyjdzie

0 Nie wolno! Nie wolno!

11. Zarejestrowany
    Pobieralnia
    0
    Dodane pliki
    0
    Thumbs Up/W dół

Ja też właśnie się uczę, i dlatego polecam w3school bo masz tam
    gotowe przykłady i można je edytować i sprawdzać co się zmienia w specjalnym toolsie ( po lewej kod a po prawej wynikowa stronka)

to bardzo pomocne.

0 Nie wolno! Nie wolno!

Strona 2 z 6 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)