[PORADNIK] Umiejętności programistyczne potrzebne do napisania gry via www - Strona 3
Forum MMO - Tworzenie gier via www i MMO
Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 55

Wątek: [PORADNIK] Umiejętności programistyczne potrzebne do napisania gry via www

1. Zarejestrowany
    Pobieralnia
    0
    Dodane pliki
    0
    Thumbs Up/W dół
    Otrzymane: 20/5
    Dane: 5/4
    Siła reputacji: 24

[PORADNIK] Umiejętności programistyczne potrzebne do napisania gry via www

Szanowni koledzy i koleżanki,
    chciałbym się podzielić z Wami swoją wiedzą jaką zdobyłem po wielu latach nauki. Tak jak wy zawsze marzyłem o pisaniu swoich gier via www, ale z czasem okazało się, że to nie wystarczy przeczytać jedną książkę lub przebrnąć przez kurs internetowy i już. Do tego potrzebne są godziny praktyki i błędów, poprawiania kodu i wymyślania nowych szybszych metod.

Wpiszę teraz kolejność nauki, oczywiście można ją troszkę nagiąć (pod każdym tematem dodaję czego powinno się nauczyć).

1. HTML/CSS - w wielu wątkach poruszana jest kwestia html'a, css'a oraz xhtml'a. Różnica między xhtml i html to tak naprawdę pewne standardy jakie trzeba stosować podczas pisania kodu. X oznacza XML.
    Teoretycznie nie trzeba znać html'a i css'a, ponieważ kod źródłowy wykonawczy oddziela się od kodu związanego z wizualizacją strony. Wspomniany HTML i CSS znają bardzo często graficy, którzy zajmują się cięciem layoutu na gotową stronę. Ważne jest trzymanie standardów W3C - wpływa to na działanie strony, pozycjonowanie i ogólną opinię użytkowników Click here to enlarge Z drugiej strony nie znam programisty, który nie zna HTML'a.

Podsumowanie (czego trzeba się nauczyć):
    - (x)HTML
    - CSS

2. MySQL - nie będę odpowiadał na pytanie "czemu MySQL, a nie coś innego" bo takich pytań było milion. Pewnie też zapytacie się czemu zaczynam opisywanie od MySQL'a a nie od PHP? Tak naprawdę powinno nauczyć się podstaw PHP, poćwiczyć trochę i nauczyć się MySQL'a, ale ja opisując PHP od razu podam przykłady do których potrzebna jest znajomość MySQL'a. Nauka wydaje się prosta, ale tylko dla podstawowego zastosowania, a nie dla gier. Oczywiście uczymy się SELECT, UPDATE, INSERT i DELETE, a kreatywniejsi uczą się też CREATE Click here to enlarge Mimo to do pełni możliwości trzeba nauczyć się o wiele więcej. Przykładowo zapytania zaawansowane, takie w których pobieracie dane o produkcie i z 5 innych tabel dodatkowe dane o autorze, ilości sztuk, oraz obrazku jaki ma być przypisany do tego.

5 tabel!!!! Ki czort!?!?!?!?!
    TAK! 5 tabel, ponieważ zgodnie z relacyjnością baz danych i UML'em nie wrzuca się wszystkiego do jednego wora.

O kurcze! Drugi punkt a tutaj już tyle do nauki... ale bez tego nie napiszecie nawet prostego sklepu internetowego, a nawet bardziej zaawansowanej strony. Albo inaczej - napiszecie, ale w żadnej porządnej firmie was nie zatrudnią.

Podsumowanie:
    - składnia zapytań SQL (poziom zaawansowany)
    - MySQL (obsługa)
    - relacyjność baz danych

3. PHP - czemu PHP, a nie ASP? Po pierwsze cena, która już dziś nie robi aż takich problemów, a po drugie dla PHP jest milion razy więcej poradników, tutoriali etc. W dodatku ASP jest firmy Microsoft i to dla wielu chyba największa jego wada Click here to enlarge
    W PHP zaczynamy oczywiście od podstaw, a później przechodzimy do programowania obiektowego i wzorców projektowych, które zrozumiecie po zapoznaniu się z UML'em. Tak naprawdę nauka PHP to lata praktyki i stawiania sobie wyzwań. Jakich? Pierwszy program jaki napisałem to system newsów z paginacją (stronicowaniem). Osobiście proponuję:
    - pisanie samemu funkcji, które istnieją już w PHP np.: strtoupper(), explode(), implode() oraz wiele innych
    - pisanie prostych programów: stronicowanie, system newsów oparty na MySQL, odczytywanie plików INI itp.
    - pisanie zaawansowanych programów: parser szablonów, wielojęzyczność ...
    - pisanie stron: zarządzanie dokumentami, sklep internetowy, CMS

Oczywiście dobrze jest każdy z powyższych przykładów napisać z użyciem OOP (programowanie obiektowe) oraz wzorców projektowych tj. Singleton.

Podsumowanie:
    - PHP
    - OOP
    - wzorce projektowe

4. JavaScript i jego biblioteki oraz AJAX - kolejne spore zagadnienie. Teraz ja wrzuciłem wszystko do jednego worka, ale wszystko co tutaj widzicie jest ze sobą powiązane. JavaScript to, że tak to ujmę, najbardziej pierwotna postać programowania skryptowego (dziwnie to brzmi). Polecam kurs W3C schoo żeby poznać JS. Po zrozumieniu działania i poznaniu podstaw można przejść na jQuery, który bardzo przyspiesza działanie i posiada funkcje ułatwiające uruchamianie AJAX'a. Jednocześnie dobrze jest nauczyć się JSON'a.
    Ciekawostka: setInterval() z JS to funkcja używana do tworzenia poruszania się postaci po świecie.

WAŻNE!
    JavaScript i Java mają tyle samo wspólnego co cześć nazwy.

Podsumowanie:
    - JavaScript (zrozumieć działanie i nauczyć się podstaw)
    - AJAX (głównie poczytać o tym - warto zobaczyć jak wygląda kod odpowiedzialny za funkcjonowanie w postaci pierwotnej i porównać go do metody stosowanej w jQuery $.ajax())
    - jQuery
    - dodatkowo można pobawić się innymi bibliotekami jak backbone.js czy underscore.js

Powiem wam, że tyle czasu to piszę, że już sam się pogubiłem co mam dalej wam poradzić. Zdaje mi się, że napisałem już wszystko. Jeżeli czegoś nie rozumiecie lub macie jakieś pytania to piszcie pod tematem. Będę stopniowo rozwijał temat i usuwał błędy - o ile są. Pod spodem zamieszczam jeszcze inne informacje związane z programowaniem.

Dodatkowo:
    - UML (nie wiedziałem gdzie to umieścić, ale bez tego będziemy pisać w sposób nieschludny, obciążając serwery i wiele innych. Co to UML? Poczytajcie na wikipedii)
    - Framework (nie jest to konieczność, ale w wielu firmach i przy pracach grupowych to ułatwia)
    - Git lub SVN

Mam nadzieję, że administracja forum doceni moje starania i wrzuci to jako jeden z tematów przyklejonych.

0 Nie wolno! Nie wolno!

2. Zarejestrowany
    Pobieralnia
    3
    Dodane pliki
    0
    Thumbs Up/W dół
    Otrzymane: 0/0
    Dane: 0/0
    Siła reputacji: 0

Odp: [PORADNIK] Umiejętności programistyczne potrzebne do napisania gry via www

Masz rację strona i zawarte w niej materiały są bardzo pomocne. Pisałem o książce bo czasami nie mam dostępu do internetu i wówczas jest czas na czytanie.
    Polecam książki naprawdę dożo fajnych rzeczy można znaleźć.

0 Nie wolno! Nie wolno!

3. Zarejestrowany
    Pobieralnia
    3
    Dodane pliki
    0
    Thumbs Up/W dół
    Otrzymane: 0/0
    Dane: 0/0

Masz rację strona i zawarte w niej materiały są bardzo pomocne. Pisałem o książce bo czasami nie mam dostępu do internetu i wówczas jest czas na czytanie.
    Pzdr.

0 Nie wolno! Nie wolno!

4. wasowentylator
    Gość

rewelacja wszystko w jednym miejscu. Dzięki

0 Nie wolno! Nie wolno!

5. Programista
    Pobieralnia
    8
    Dodane pliki
    0
    Thumbs Up/W dół
    Otrzymane: 11/3
    Dane: 3/4

Słaba wartość merytoryczna, bardzo dużo błędów logicznych, duża nieznajomość podstawowych pojęć. Nie będę się rozpisywał, bo mam dwa kolokwia w przyszłym tygodniu, ale najważniejsze:
    - ASP przyrównany do PHP.. technologia cała do języka programowania - bez komentarza
    - nie pisz UML, jako czymś niezbędnym. Tak przy okazji UML to nie tylko diagramy klas, ale też wiele innych rzeczy. Diagram klas jest jednym z etapów w projektowaniu w zakresie tego co należy do UML. Zaczyna się od diagramu przypadków użycia najczęściej, przez sekwencyjne itd. i często kończy na domenowym diagramie klas w takich amatorskich projektach, jeżeli ktoś w ogóle do tego podchodzi.
    - ".. wzorców projektowych tj. Singleton .." zamiast tj. powinno być m.in., bo wzorców różnych masz wiele, singleton jest przykładem wzorca kreacyjnego.
    - brak mi słów do tego, co pisałeś o bazach danych, bo takich głupot dawno nie widziałem. Szkoda gadać
    - AJAX nie stawiaj jakby to był język, bo to nie język, a technologia.

W ogóle były tematy tego typu pisane na poziomie, w całej sieci można poszukać, ten zawiera tyle błędów, że bym go wywalił.

0 Nie wolno! Nie wolno!

6. Zarejestrowany
    Pobieralnia
    0
    Dodane pliki
    0
    Thumbs Up/W dół

Nie chce mi się komentować, ale muszę coś napisać.

Zacznę od tego, że to niezły początek na nabijanie postów - to jest temat sprzed roku.

I nie udawaj "ynteligenta" bo ci to nie wychodzi.

Twoją humanistyczno-merytoryczną wypowiedź skomentuję tak: "Wzorzec kreacyjny to klasyfikacja wzorca projektowego (czyli taki podział na mniejsze podgrupy na podstawie określonych zasad)". Jeżeli już masz się przyczepiać to warto nauczyć się czegoś - ciocia Wikipedia ci wszystko wytłumaczy:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Wzorzec...cja_podstawowa

Click here to enlarge Zamieszczone przez Aravorn Click here to enlarge
    nie pisz UML, jako czymś niezbędnym. Tak przy okazji UML to nie tylko diagramy klas, ale też wiele innych rzeczy. Diagram klas jest jednym z etapów w projektowaniu w zakresie tego co należy do UML. Zaczyna się od diagramu przypadków użycia najczęściej, przez sekwencyjne itd. i często kończy na domenowym diagramie klas w takich amatorskich projektach, jeżeli ktoś w ogóle do tego podchodzi.
    Dlatego napisałem o UML, a nie o diagramie klas. JS też nie jest niezbędny - to jest poradnik a nie lista czynności, więc przestań czepiać się głupot.

brak mi słów do tego, co pisałeś o bazach danych, bo takich głupot dawno nie widziałem.
    Widać

AJAX nie stawiaj jakby to był język, bo to nie język, a technologia.
    Jedyna mądra uwaga - tak jest to technologia.

Nie będę się rozpisywał, bo mam dwa kolokwia w przyszłym tygodniu
    To ucz się ucz!

I rada na koniec. Napisz poradnik po swojemu i wtedy sprawdzimy jaki orzeł z ciebie. Jak będzie lepszy to sam usunę ten temat.

P.S. Ciocia Wikipedia dla ułatwienia nazywała ten poddział "Klasyfikacją podstawową". Tak byś nie musiał się zbytnio przemęczać.

0 Nie wolno! Nie wolno!

7. Zarejestrowany
    Pobieralnia
    10
    Dodane pliki
    1
    Thumbs Up/W dół
    Otrzymane: 17/7
    Dane: 31/27
    Siła reputacji: 33

MMOC zdycha to tu przyszli psuc teraz.

0 Nie wolno! Nie wolno!
    Linus Torvalds: Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...

Do czego służy Internet Explorer?
    Do ściągnięcia innej przeglądarki.

8. Programista
    Pobieralnia
    8
    Dodane pliki
    0
    Thumbs Up/W dół
    Otrzymane: 11/3
    Dane: 3/4

O żadne nabijanie postów chodzi, jest denna wartość merytoryczna, dlatego piszę. Jeżeli chodzi o liczbę wypowiedzi może mi zależeć na portalach takich jak np. StackOverflow, bo to daje realny wpis do CV.
    I w tej chwili już dużo umiem, nie przypadkiem za niezbyt długo będę inżynierem na jednej z lepszych informatyk w tym kraju nie zapominając o doświadczeniu zawodowym. Skoro nie widzisz nic złego w tym, co pisałeś, dalsza dyskusja nie ma sensu. I mojej znajomości wzorców się nie czepiaj bo w przeciwieństwie do paru osób z tego forum nie wiesz, że znam większość z nich i umiem praktycznie używać, z resztą to standardowe pytanie na rozmowach kwalifikacyjnych jest. Dorzucę kolejną uwagę:
    5 tabel!!!! Ki czort!?!?!?!?!
    TAK! 5 tabel, ponieważ zgodnie z relacyjnością baz danych
    Jeżeli mamy mniej encji, a tabel robi się dużo, wynika to najczęściej z liczby związków związków pomiędzy nimi lub końcowego wyniku transformacji. Często zachodzi sytuacja, że pojawiają się związki, np. 0,N: 0,N i i inne, które są złe i ich rozbicie powinno prowadzić do 2 postaci normalnej, potem dokonuje się transformacji do 3PN, jeżeli jeszcze jej nie ma - jest ona uznawana za wystarczającą i na tym etapie można powiedzieć, że nie ma anomalii w bazie danych. I w praktyce na tym etapie się poprzestaje. Relacja = tabela.

Akurat bazy mam całkowicie na bieżąco, bo właśnie jesteśmy w trakcie realizacji systemu pod konkurs prac magisterskich dla PTI / PWr, mamy za sobą napisanie 130 stron dokumentacji bazy danych, także jak coś wiedzą w wolnym czasie mogę się podzielić (2 koła tylko muszę napisać, no i kolejna sesja ogólnie idzie :P )

0 Nie wolno! Nie wolno!

9. Zarejestrowany
    Pobieralnia
    0
    Dodane pliki
    0
    Thumbs Up/W dół

Jeżeli mamy mniej encji, a tabel robi się dużo, wynika to najczęściej z liczby związków związków pomiędzy nimi lub końcowego wyniku transformacji. Często zachodzi sytuacja, że pojawiają się związki, np. 0,N: 0,N i i inne, które są złe i ich rozbicie powinno prowadzić do 2 postaci normalnej, potem dokonuje się transformacji do 3PN, jeżeli jeszcze jej nie ma - jest ona uznawana za wystarczającą i na tym etapie można powiedzieć, że nie ma anomalii w bazie danych. I w praktyce na tym etapie się poprzestaje. Relacja = tabela.
    I uważasz, że to jest dobry opis w poradniku dla początkujących?
    W dodatku ja nigdzie nie zaprzeczyłem temu co napisałeś.

Akurat bazy mam całkowicie na bieżąco, bo właśnie jesteśmy w trakcie realizacji systemu pod konkurs prac magisterskich dla PTI / PWr, mamy za sobą napisanie 130 stron dokumentacji bazy danych, także jak coś wiedzą w wolnym czasie mogę się podzielić (2 koła tylko muszę napisać, no i kolejna sesja ogólnie idzie :P )
    Gratuluję - bez sarkazmu.

O żadne nabijanie postów chodzi, jest denna wartość merytoryczna, dlatego piszę. Jeżeli chodzi o liczbę wypowiedzi może mi zależeć na portalach takich jak np. StackOverflow, bo to daje realny wpis do CV.
    To po co ruszasz temat sprzed roku?

za niezbyt długo będę inżynierem na jednej z lepszych informatyk w tym kraju
    To tak a propos m.in. i tj. do których się przyczepiłeś. Radzę podszkolić się z języka polskiego - lepsza może być uczelnia, a nie informatyka.

I w tej chwili już dużo umiem, nie przypadkiem za niezbyt długo będę inżynierem na jednej z lepszych informatyk w tym kraju nie zapominając o doświadczeniu zawodowym. Skoro nie widzisz nic złego w tym, co pisałeś, dalsza dyskusja nie ma sensu. I mojej znajomości wzorców się nie czepiaj bo w przeciwieństwie do paru osób z tego forum nie wiesz, że znam większość z nich i umiem praktycznie używać, z resztą to standardowe pytanie na rozmowach kwalifikacyjnych jest.
    Jest takie uliczne powiedzonko "Ty się chwalisz, czy żalisz?". Chłopczyku nie tylko ty studiujesz informatykę (na tym forum) i nie tylko ty pracujesz - naucz się trochę pokory, bo ostatecznie wychodzi na to, że tylko z jednym miałeś rację - że AJAX to technologia.

Reszta Twoich wywodów była kompletnie niepotrzebna lub nie dotyczyła tego czego powinna - tu mówię o bazach danych. Tylko skomplikowałeś wszystko początkującym.

0 Nie wolno! Nie wolno!

10. Zarejestrowany
    Pobieralnia
    0
    Dodane pliki
    0
    Thumbs Up/W dół
    Otrzymane: 48/17
    Dane: 13/14
    Siła reputacji: 18

nie przypadkiem za niezbyt długo będę inżynierem na jednej z lepszych informatyk w tym kraju nie zapominając o doświadczeniu zawodowym.

ojj k***wa chyba jednak przypadkiem....

gdzie można ci pokłony składać ? mistrzu Click here to enlarge

0 Nie wolno! Nie wolno!
    | www.epicwargame.com |
    | Buduj | Walcz | Podbijaj |
    --- Fanpage --- Warsztat.gd --
    -------------------------------------------
    www.dawgul.com

11. Zarejestrowany
    Pobieralnia
    0
    Dodane pliki
    0
    Thumbs Up/W dół
    Otrzymane: 23/0
    Dane: 2/0
    Siła reputacji: 20

Starałem się jakoś specjalnie nie brać udziału w dyskusji no ale no nie... poczułem jakby kolejny SAMOZWAŃCZY MACZO INTERNETU I INFORMATYKI pokroju pewnego Grodzkiego się znalazł tak więc no musiałem.

Mimo iż NIE MAM CZASU bo muszę pisać PRACĘ MAGISTERSKĄ i przygotować masę projektów.

Widzę że kolega @Aravorc na trochę za bardzo przerośnięte EGO. Po co się chwalisz tym, że jesteś studentem informatyki i to na super mega uczelni jaką jest PWR (jak mniemam). Niestety ludzie którym się wydaje, że jeśli uczęszczają na "renomowane" uczelnie to są od reszty lepsi i zawsze mają rację.
    Nikim nie zrobisz większego wrażenia pisząc, że O MAM 2 KOŁA I PISZĘ PRACĘ NA KONKURS. Ja mogę równie dobrze napisać, że uczę się w najlepszej informatycznej uczelni na świecie i za tydzień mam obronę pracy doktorskiej. Nie musisz rzucać super mega tematycznych określeń bo to stwierdza, że nie tyle że coś potrafisz z tego co piszesz ale chcesz przyszpanować fajnie brzmiącą terminologią.

Pokazał być jakieś przykłady swoich super mega osiągnięć skoro masz takie ekstra doświadczenie i prawie jesteś inżynierem na najlepszej uczelni z informatyką. Ja z tego co pamiętam nigdy nie szpanowałem na jakiej uczelni się uczyłem i jakich tytułów nie uzyskałem bo na nikim to nie zrobi żadnego wrażenia.

Przypuszczam, że jeśli to przeczytasz to dostaniesz bólu dupy i zaczniesz mnie cisnąć no ale skoro się uważasz za kogoś FAJNEGO to może znajdziesz jakichś osobników którzy cię poprą w tym co napiszesz.

0 Nie wolno! Nie wolno!

Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)